Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który odgrywa sporą siłę na świecie. Jej wyjątkowość liczy na ostatnim, że istnieje grana do produkcji paliw płynnych, które dają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego i brunatnego ropa stanowi istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje zatem fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym

Z tekstu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
z czego chcą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na zbycie istnieje kilka typów tego środka. Do najtańszych dostosowuje się cztery rodzaje ropy. Istnieją wtedy:

• ropa Brent – jest wybierana z rejonu Morza Północnego. Należy do rodzaju „słodkiej” ze względu na prostą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Posiadaj Zjednoczonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To więcej ropa „piękna” i mała.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy jest w niniejszym sukcesu miejsce w Zachodniej Syberii zaś w miejscowościach gór Uralu. Ważna ją zaliczyć do rodzaju „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk stawiający się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i dostarczanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przenosi się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy daje się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich to podmioty handlujące kontraktami w projekcie zapewnienia cen towarów (hedging). Druga jakość to spekulanci, którzy korzystają na mierze cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na moce kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki wybieg jest właśnie widoczne w wielu instytucjach finansowych, oraz w TMS Brokers. Traderzy chętnie wybierają ten instrument z racji tego, że każe on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to aparat pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na moce kursowe. Jest łatwy na zbycie OTC (Over the Counter), czyli na zbycie pozagiełdowym. Instrument tenże stanowi lewarowany, co oznacza, że nie trzeba mieć tak silnymi środkami finansowymi gdy w wypadku inwestycji w układy futures. W TMS Brokers przydatne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) zatem w poszczególnym, kiedy także w nowym przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wadą tego instrumentu stanowi ostatnie, że wkładanie w ropę jest tutaj możliwe przy założeniu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są proste dziesiętne, kiedy również przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają podobnie gdy na zbycie forex. Ropa pewno istnieć przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – więc możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest wymieniany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże stanowi ściśle wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd też nie możemy uzyskać lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten przyrząd jest łatwy na jednej z budów transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki trzyma na planie odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem pewno istnieć cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Wadą tego typu instrumentów są znacznie niskie ceny, ponieważ te aparaty są zarządzane pasywnie.

Od czego chcą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w system prości mają pomysł na wycenę czarnego złota, a tym tymże na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak więc, że waluta USA jest jednostką rozliczeniową w publicznym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie prowadzić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na zbycie tego środka energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest skłonny od relacji popytowo-podażowej. To dopiero podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowi będzie realizował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w krótkim terminie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy danych na temat zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest cenną sprawą dla całych krajów, które stosują ten surowiec w własnym przemyśle. Droższa ropa to większy koszt produkcji dóbr i usług, co z zmian odkłada się na stok marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *