Ginekolog Nowa Ruda

Na czym polega zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u kobiet choroba, której pierwszymi symptomami potrafią być przypadkowa miesiączka, przyspieszone małe i wtedy pomimo zatrzymywania się diety, czy nagle pojawiający się na osób lub na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania obok siebie odpowiednich objawów, koniecznie trzeba się udać na randkę do specjalisty ginekologa lub do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z okresem że istnieć się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Nowogrodziec

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest jedynie jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, które korzystają zły nacisk na droga bycia jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która jedzie do PCOS, polega na ostatnim, że u kobiet jest zbyt duży poziom hormonu LH a w wniosku są zachwiane proporcje pomiędzy realizowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych idzie do tego, że u panie w jajnikach otwiera się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, jednak nie dochodzi do owulacji. W efekcie nie dochodzi też do rozwoju liczby progesteronu we farby również nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a zbyt duża dawka pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów a w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników wzięła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa rosną i już obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W efekcie zmieniają się w cysty, czyli w torbielki. Dlatego i wzięła się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Nowogrodziec

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są inne sposoby objawów, niekoniecznie jednak wszystkie muszą istnieć jednocześnie. Czasami jest również tak, że występuje tylko połowę z nich. Szczególną uwagę powinno się zdać na:

Długi okres bycia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. I może powstawać jeszcze do zjednoczonymi z tym popularniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe albo ich cały brak – w poszczególnych przypadkach miesiączka może istnieć nawet dopiero co 3-4 miesiące. Często też stosuje się z intensywniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe kłopoty z wpadnięciem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna miłość do mała.
Problemy ze skórą, które są połączone z nadprodukcją androgenów. W produkcie dochodzi do powstania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Nowogrodziec

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety stają się bardziej narażone na rozwinięcie się obok nich raka endometrium.

Na czym polega leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników przeważnie stanowi wyjątkowo przykre i długie. Kiedyś leczenie liczyło na rozwiązaniu części jajnika lub jajników, w sensu ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia dochodzenia do owulacji. Teraz jednak już takich form się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z osobnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS polega na zwalczaniu objawów choroby. Na starcie niezbędne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza system do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na bodajże była korzystna niezbędne jest ale także zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty przechodzą na celu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W niniejszym projektu przepisuje się tabletki antykoncepcyjne, których korzystanie skutkuje usypianiem na pewien czas jajników w układzie również w produkcie obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Nowogrodziec

Dokładny plan działania PCOS jest tworzony po zakończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do odpowiedniego stanu, sterowany jest przez układ podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze kieruje do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w końcu czego w jajnikach dochodzi do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wad w robieniu tego planu powoduje powstanie takich problemów, jak tylko zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Nowogrodziec

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *